DÖKÜMHANELER

Dökümhaneler, sanayinin bel kemiğini oluşturan en önemli sektörlerden biridir. Özellikle ağır sanayinin ve otomotiv sanayinin en önemli unsurlarından biri olan dökümhanelerin imalatta kaliteli malzeme üretebilmesi için spektrometre temel ihtiyaçlardan biridir.


HURDA GERİ DÖNÜŞÜM

Yaşanılabilir Bir Çevre İçin Geri Dönüşüm!
Metal, cam, plastik ve kâğıt/karton gibi değerlendirilebilir atıklar çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek yeni bir hammaddeye veya ürüne dönüştürülebilirler. Bu atıkların hurda olarak tabir edilen tüm metallerin kimyasal analizleri ve kalitelerini tespit etmek için XRF El Tipi Spektrometre cihazına temel ihtiyaç duyulur.


OTOMOTİV

Otomotiv sanayinde faaliyet gösteren tedarikçi firmaların, otomotiv sektöründe kullanılan çeşitli metallerin kimyasal analiz ve kalite kontrolünü sağlamak için bir laboratuvar cihazına her zaman ihtiyaç duyulmuştur. Genellikle optik emisyon spektrometre cihazları ile giriş kalite kontrol departmanları kullanmaktadır.


ANALİZ LABORATUVARLARI

Laboratuvar sistemleri ile donatılmış firmaların dışarıya akreditasyonlu kimyasal analiz raporu veya fiziksel analiz raporu sağlamaları için kurulmuş firmalardır. Laboratuvarlarında bir çok analiz cihazlarının en önemli ve en çok talep edilen sistemlerin başında spektrometre cihazları yer almaktadır.


KUYUMCULUK VE KIYMETLİ METAL

Tasarımcı üretim firmaları, yarı mamul veya mamul üreten firmalar, tasarım ve üretim birlikte kullanarak üretim yapan firmalar,atölyeler, kuyumcu dükkanlarının altın ve diğer kıymetli metallerinlerin analizleri için Xrf sabit veya taşınabilir cihazlarında hassas analiz yapmaları çok kolaydır.


KATALİTİK KONVERTÖR GERİ DÖNÜŞÜM

Katalizör içerisinde 3 farklı madde bulunmaktadır. Bu maddeler; paladyum, platinyum ve rodyumdur. Bu 3 farklı ve ana değerdeki metal, katalizör içerisinde yer alır. Ancak, her araçta farklı oranlarda bu maddeler bulunmaktadır. Araç katalizör, otomobiller içerisinde 2 tipte yer almaktadır. Bunlar, metalik ve seramiktir. Geri dönüşümü için XRF tipi spektrometre cihazlarında katalitik konvertörün kimyasal analizlerinin ölçümü yapabilirsiniz.


MADEN VE CEVHER ANALİZİ

Maden cevheri ya da kısaca maden ya da cevher, yer kabuğunda iç ve dış doğal etkenlerle oluşan, ekonomik yönden değer taşıyan minerallere verilen ad. Her mineral cevher değeri taşımaz. Bir mineralin cevher değeri taşıması için piyasa şartları gibi birtakım ekonomik etkenlerce belirlenen Tenör değerlerine sahip olması gerekir. XRF tipi taşınabilir spektrometre cihazları ile maden içeriğindeki kıymetli metaller veya oksitlerin kimyasal analizine bakabilirsiniz.